„Húsos spagetti, ő… Bolognai spagetti”, vagy a „Hát a pizza”, de ami a legjobban tetszett az a „Tini Nindzsa teknőcök, és a szalámis pizzájuk!”
Ezeket a válaszokat kaptam közeli barátoktól és több ismerősömtől, mikor kérdeztem, mi jut eszükbe, ha ezt a szót hallják: oregánó.
Régebbi nevén, mint szurokfű, kaslók, vadmajoranna avagy balzsamfű, már a teknőcök előtt is létezett. Sokan ma az olasz konyhához kapcsolják, pedig a fűszert már hamarabb is ismerték, mint az ókori rómaiak. Angliában, organy néven terjedt el a középkor idején, s még régebben Görögországban, ami egyesek szerint a bölcsője is.
A mitológia szerint a fűszert Aphrodité hozta le az emberek körébe, s szerette volna fokozni a földön élők körében a boldogságot és az örömöt. Eme története és élőhelye, mely adta a fűszer nevét ami, két szóból tevődik össze, az „oros” mi hegyet, és „ganos” mely örömöt jelent.
Így lett hát, OrosGanos, miből a mai ismert neve ered, az oregano.
Az ókorban a jószerencse és tisztaság jelképe is volt egyben, a fiatal görög házasok fejére oregánó koszorút tettek, ezzel kívántak nekik hosszú és boldog életet.
Feljegyzések bizonyítják, hogy már Hippokratész is használta fertőtlenítőszerként, és az egyiptomiak is tartósítószerként, akárcsak a kakukkfüvet.
Annyi szent, hogy ha görög tengerpartra, vagy sziklás peremes vidékeire érnénk, akkor biztos belebotlunk egy-két szál friss vadmajorannába, melynek illata bámulatos, és betölti a nap perzselte meleg vidéket. Levelében és virágában 8 % körüli cserzőanyag mellett, megközelítőleg 0,8 % illóolaj – tartalom van, aminek köszönhető a fűszer friss és üde illata.
Ha elragadna minket a vágy, hogy eme illatozó fűszerrel színesítsük konyhánkat, akkor szedjünk belőle bőven. Sok más zöldfűszerrel szemben, a szurokfű szárítva 2-3 szor aktívabb, mint frissen használva. Ettől függetlenül bátran használjuk az oregánót friss állapotában, csupán az ételek fűszerezésénél dobjunk belőle bőven a tálba vagy a lábasba.
Új nevén is ismertetve, mint fekete gyopár, nagyszerűen passzol kolbászokhoz, savas paradicsomos mártásokhoz (említett húsos tészta). Ízesíthetünk vele salátákat, mint az őshazájában élő görögök, akik a híres görögsalátájukat, menta mellett oregánóval is meghintik.
Ha esetleg egy szép tavaszi délután, grillezni támad kedvünk, ne felejtsünk el a sütni kívánt húsok mellé beszerezni oregánót sem, legyen szó akár kecskéről, szárnyasról vagy halról.
Mai receptem egy cukkini saláta hozzávalóit rejti, mely percek alatt elkészíthető, és természetesen szurokfűvel ízesítendő.
Sült cukkinisaláta oregánóval és grillezett tengeri süllővel (2 főre).
Hozzávalók:
- tengeri süllő (300 grammos) 2 db
- fokhagyma 2 gerezd
- petrezselyem apróra vágva 1 teáskanál
- extra szűz oliva olaj 2 evőkanál
Sült saláta:
- cukkini sárga és zöld 2-2 db közepes
- paradicsom 2 db
- lilahagyma 2 kis fej
- tojás 2 db
- olaj a sütéshez 2 evőkanál
- extra szűz oliva olaj 3 evőkanál
- oregánó apróra vágva 2 teáskanál
- petrezselyem apróra vágva 2 teáskanál
- citrom 1 db
- só, bors ízlés szerint
- fűszerkömény ízlés szerint (késhegynyi)
Vinegrette:
- krémes mustár (csemege) 2 teáskanál
- balzsamecet v. vörösborecet 2 teáskanál
- extra szűz oliva olaj 6 teáskanál
Elkészítés:
A frissen vásárolt halat, készíttessük elő, vagy ránk marad a zsigerelés és pikkelyezés folyamata. A tisztítás után, a halacska hasüregébe tegyünk egy citromgerezdet, és irdaljuk be mindkét oldalát pár helyen, ahol vékonyan sózzuk be.
A tojásokat főzzük keményre 5-6 perc alatt jól sózott vízben.
A cukkinit szeleteljük vékonyan hosszanti irányban, a paradicsomot és a hagymát vágjuk cikkekre, majd a főtt tojásokat is.
Fogjunk egy serpenyőt és a sütő olivaolajat, vagy napraforgó olajat öntsük bele. Azért ne az extra szűz oliva olajat használjuk sütésre, mert 121 C°-on ez a zsíradék elég, és füstös, égett íze lesz az ételünknek. Ellenben a napraforgó és sütésre alkalmas oliva olaj teherbírása 180-190 C°, ami nekünk bőven elég lesz.
Közepes lángon tehát pirítsuk meg a cukkinik mindkét oldalát, közben szórjuk meg egy kevés köménnyel, sóval és borssal. Hasonlóképp járjunk el a paradicsom és a lilahagyma esetében is, viszont itt elhagyhatjuk a kömény használatát.
A serpenyőt újra kiolajozva közepes lángon sütjük meg a halacskákat, oldalanként 6-6 perc alatt. Amíg a hal készül, bőven összeütjük a fokhagymás kencét és a salátát mellé.
A fokhagymát kevés sóval nagyon apróra daraboljuk, összekeverjük a petrezselyemmel és az extra szűz olajjal. Fokhagyma olaj (Kence) KÉSZ.
A sült zöldségeket, paradicsomot, tojásokat, petrezselymet és oregánót egy keverőtálba tesszük, összekeverjük és jól nyakonöntjük a vinegrettünkkel meg egy fél citrom friss levével.
ÁHÁ, vinegrette: Piszok egyszerű, fogunk egy kis befőttes üveget, vagy zárható 1 dl-es üvegcsét. A mustárt belekanalazzuk, hozzáadjuk az ecetet és az olajat, majd elég határozott mozdulattal jól összerázzuk. KÉSZ
Lassacskán a halunk is megsült, tányérra helyezzük, megkenjük a fokhagymaolajjal, mellékanalazzuk a salátát és jó étvágyat kívánunk!
Látogassatok meg a következő részben is, ahol grillezett sajtot készítünk és fény derül a vadmajoranna jótékony tulajdonságaira is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Gránátalmakisasszony 2016.04.08. 16:52:03
Gratulálok, nagyon guszta lett! Az a sárga cukkini...
Bristyán László 2016.04.08. 21:31:29
Bristyán László 2016.04.11. 23:15:32
József Drahos 2016.04.12. 21:30:29